Na czym polega regeneracja matryc do pras krawędziowych?
Matryce do pras krawędziowych regeneruje się poprzez szlifowanie profilowe — dokonuje się modyfikacji wgłębienia, co pozwala na przywrócenie matrycy pierwotnych właściwości. Matryca jest twardym elementem z odpowiednim wyżłobieniem, o kształcie zbliżonym do planowanego profilu gięcia. Matryce powstające poprzez hartowanie laserowe cechują się drobniejszą siecią krystaliczną, a więc na powierzchni stali powstaje odporna na uszkodzenia warstwa wierzchnia.
Prasa krawędziowa służy do wykonywania powtarzalnych i precyzyjnych cykli gięcia metalowych blach o różnej grubości pod rozmaitymi katami. Formowanie metalu odbywa się poprzez nacisk, jaki wywiera stempel na blachę umieszczoną na matrycy. Blacha ułożona na matrycy przymocowanej do belki dolnej wygina się na skutek oddziaływania stempla umieszczonego na belce gnącej. Proces powtarza się aż do uzyskania pożądanego kształtu blachy. Linia gięcia musi być precyzyjnie skalibrowana – maszyna na całej długości powinna uzyskiwać identyczny kąt. Do formowania metalu wykorzystuje się różne rodzaje stempli i matryc.
Szlifowanie profilowe
Szlifierki do profili to obrabiarki, które wykorzystywane są do szlifowania krawędzi i powierzchni. Szlifowanie to jedna z podstawowych technik obróbki metali – służy do usuwania naddatku obróbkowego i chropowatości oraz pozwala uzyskać pożądany kształt, a także usunąć defekty, które powstały w wyniku standardowej eksploatacji. Ściernice mogą pracować pod różnymi kątami i poprzez wykonywanie różnych ruchów.
Przy odtwarzaniu kształtów stosuje się ściernicę profilowaną, która ma nadać odpowiednią formę wgłębienia na matrycy. Ściernica pracuje ruchami obrotowymi z określoną prędkością i wykonuje ruchy poprzeczne. Szlifowanie profilowe charakteryzuje się wysoką precyzją i wydajnością, co jest możliwe dzięki stosowaniu różnych prędkości i głębokości skrawania.