Najczęstsze przyczyny awarii obrabiarek
Obrabiarki to najczęściej wykorzystywane maszyny do zmiany kształtu, rozmiaru czy struktury różnych materiałów. Używane są niemal w każdej branży, gdyż mogą pracować zarówno ze szkłem, drewnem, jak i metalem. Rozwój technologii sprawia, że z roku na rok można korzystać z nowszych i bardziej zaawansowanych modeli maszyn. Jednak mimo tego są to urządzenia, którym wciąż przydarzają się awarie. Jak sobie z nimi radzić?
Rodzaje awarii obrabiarek
Zawsze podkreśla się, że na żywotność maszyn ma wpływ sam ich montaż, ale i sposób użytkowania, konserwacji i częstotliwość serwisowania. Nie inaczej jest z obrabiarkami. Do najczęstszych rodzajów awarii maszyn CNC można zaliczyć uszkodzenia mechaniczne. Inne to elektryczne oraz związane z oprogramowaniem i sterownikami urządzenia. Gdy zaobserwujemy nieprawidłowe działanie maszyny lepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który zajmie się jej naprawą i zagwarantuje odpowiednie części zamienne.
Awarie mogą dotyczyć wadliwego transportu, a następnie instalacji obrabiarki. Niezwykle ważne jest jej odpowiednie wypoziomowanie i rozruch, które też mają wpływ na prawidłowe działanie maszyny. Musi być ona odpowiednio smarowana i chłodzona, aby wytwarzać elementy o zaprogramowanych wcześniej parametrach i wymiarach. Zatarcie prowadnic czy przegrzanie może uszkodzić narzędzia i sam produkt.
Jak zapobiegać awariom obrabiarek?
Należy zadbać o właściwe przewożenie urządzenia, jego rozstawienie i uruchomienie, ale istotne jest również właściwie dostosowane oprogramowanie. Razem ze sterownikami powinno odpowiadać potrzebom zakładu produkcyjnego i uwzględniać rodzaj materiału, na jakim maszyna pracuje. Zbyt słaby lub zbyt duży nacisk, szybka lub wolna praca mogą uszkodzić poszczególne elementy obrabiarki.
Dobrze jest również przeszkolić pracowników zajmujących się obróbką materiału z tego jak we właściwy sposób operować samym urządzeniem. Wtedy mamy pewność, że zajęliśmy się każdym możliwym źródłem potencjalnych problemów.